Çiğ Börek

Malzemeler:5 bardak un

1.5 bardak su

1 tatlı kaşığı tuz

3-4  bardak sıvıyağ


İç malzemesi:


300 gr kıyma

1 adet soğan

1/3 bardak su

Karabiber

Tuz.


Yapılışı


Un, tuz, su ile homojen bir hamur yoğrulur (çiğ böreğin en önemli malzemesi  hamurudur, hamur için epeyce emek vermek gerekir, ben 10 dk hamur yoğurma makinasında , 10 dk elle tezgah üzerinde katlayarak yoğurdum, hamur çok sert ya da çok yumuşak olmamalı).


Epeyce emek verilerek yoğrulan hamur  streç film ile (veya bir duş bonesi veya nemli bir bez ile) kapatılarak 4-5  saat dinlendirilir.


Diğer taraftan kıymanın içine soğan rendelenir, karabiber, su, tuz konularak elle karıştırılır.


Dinlenen hamur bezelere ayrılarak  15-20 cm çapında açılır.


Derin bir kızartma tavasının içine  3-4 bardak kadar sıvıyağ konur.


Açmış olduğunuz hamurun bir bölümüne yani yarıçapına kıymadan yayarak konulur, diğer yarıçap kıymalı kısmın üzerine kapatılır,  açılmaması için kenarlarına  bastırılır.


İyice kızdırılmış yağın içine börekler atılarak 15 saniye bir tarafı 15 saniye diğer tarafı olmak üzere kızartılır ve hemen ocaktan alınır.


Servis yapılarak sıcak sıcak afiyetle yenilir.


Get Adobe Flash player

Dikkat:
Eski Kırım Türkleri tarafından şıbörek (enfes börek) ismiyle gelip,  zamanla çibörek veya çiğ börek olarak Eskişehir'de ün yapmış böreğimizi bende ilk defa yaptım gerçekten çok lezzetli.

Eğer hamurun kıvamı iyi ayarlanırsa fazla yağ çekmeyen, altın sarısı renginde, çıtır çıtır incecik hamur ile kıymanın buluştuğu (kıyması pişiyormu diye merak edenler için  kıymasının çok güzel piştiği) enfes bir börek.(Uygulama:08.11.2009)