Elbasan Tava


Malzemeler:1adet kuzu budu veya kolu

2 adet orta boy soğan

1 yemek kaşığı salça

1/4 su bardağı sıvıyağ

Karabiber, tuz


Sosu için:


½ kg yoğurt (2 su bardağı civarı)

3 iri yumurta

3 yemek kaşığı un (silme)

2 su bardağı pişirmiş olduğunuz etin suyu

Karabiber

Tuz.


Yapılışı


Kuzu budu veya kolu kasabınıza iri parçalar halinde, kemiksiz şekilde parçalattırılır (servis edeceğiniz kişi adedine göre de ayarlayabilirsiniz).


Etler sıvıyağına alınır altı üstü güzelce kızartıncaya kadar kavrulur.


Yemeklik doğranmış soğanlar eklenip kokusunu salmaya başladığında salçası eklenir o da bir iki çevrildikten sonra üzerine gelecek kadar sıcak su eklenir.


Tuzu ve karabiberi atılır, orta ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.


Pişmiş olan etler tencereden alınır, uygun bir tepsiye sıralanır.


Ayrı bir kapta yumurta ile yoğurt güzelce çırpılır, unu katılır, unlar top top kalmayıncaya kadar karıştırılır, etten kalan suda ilave edilerek koyu ayran kıvamında bir sos elde edilir.


Tepsiye dizilen etlerin üzerine gelecek kadar sos dökülür.


Üzerine birkaç parça tereyağ eklenir(eğer etiniz yağlı ise buna gerek yok) ve 180 derecelik ısınmış bir fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.


Mutlaka sıcak servis yapılır.


Afiyetle yenilir.


Not:


Bu yemeğin tarifini arkadaşım Dilek'in annesi Hacı Perihan Teyzeden aldım. Hacı Teyzede bu tarifi büyüklerinden öğrendiğini ve yıllarca aynı onlardan öğrendiği gibi yaptığını anlatır.  Arkadaşıma gittiğimde Hacı Perihan Teyzenin bu yemeğini yemek bana da nasip oldu. Yaklaşık on yıl önce onların evinde yediğim bu yemeğin tadını unutamadığım için, bunu yapmaya karar verdiğimde hemen Hacı Teyzeyi aradım ve ondan aldığım şekilde orijinal tarifi size yazıyorum.


Rumeli’den gelen soydaşlarımızın yaşlıları, bu yemeğin Arnavutluk’un il merkezlerinden biri olan Elbasan’da meşhur olup bu adı oradan aldığını söylüyorlar. Çok eski bir Türk yemeği olduğunu da  ilave ediyorlar.Get Adobe Flash player


(Uygulama tarihi:22.03.2010)