Malzemeler:2 adet ortaboy soğan

2 bardak nohut

1 kg kuzu eti (kemikli)

2 yemek kaşığı tereyağı

Tuz


Yapılışı


Nohutlar taşlarından temizlenir, yıkanır ve üzerini  üç parmak geçecek kadar  suda bir gece bekletilir.


Soğanlar minik minik yemeklik doğranır yağda sotelenir, üzerine kuşbaşı doğranmış(kemikli,  parça kuzu etide kullanılır) etler eklenir sotelenmeye devam edilir.


Kabarmış nohutlar tekrar sudan geçirilir, soğan ve etin üzerine eklenir  bir iki karıştırdıktan sonra üzerini üç parmak geçecek kadar sıcak su eklenir tuzu atılır ve düdüklü tencerede (eski düdüklü tencerelerinden kullandığım için bu dk’yı  verdim yeni sistem düdüklü tencerelerde daha kısa zamanda pişerilebilir) 45 dk pişirilir.


İkinci bir yapılış şekli de;  Et, suda kabartılmış nohut, soğanlar (bütün halde veya yemeklik doğranır)ve tuz, hepsi birden çiğ olarak düdüklü tencereye koyulur, üzerini 2-3 parmak geçecek kadar sıcak eklenir  ve  45 dk kaynatılır(eğer etiniz yağlı ise yağa gerek yoktur fakat yağı az ise 2 yemek kaşığı dolusu tereyağ eklenir.


Afiyetle yenilir.
Not:


Etli nohut yemeğini belki hiç bu şekilde pişirmemiş olabilirsiniz. Ama bu yemek Yörük düğünlerinin keşkekten sonra olmazsa olmazlarındandır.  Salçası olmamasına rağmen et suyunda pişmesi nohuta  ayrı bir lezzet verir.


Yörük düğünlerinde yanına, pirinç pilavı ve  üzüm hoşafıyla servis  yapılır ki tadına doyum olmaz.
Get Adobe Flash player


(Uygulama tarihi:28.03.2010)