Havuçlu Kereviz SalatasıMalzemeler


2 adet  kereviz

1 adet havuç

2 su bardağı kıvamlı yoğurt veya 1 su bardağı kese yoğurdu

2-3 diş sarımsak

2 yemek kaşığı mayonez

½ su bardağı ceviz

Tuz


Yapılışı


Yoğurdunuz kese yoğurdu ise bir miktar su ile veya sulu bir yoğur eklenerek koyu bir boza kıvamı olacak şekilde çırpıcı bir tel yardımıyla açılır.


Sarımsaklar ezilir, mayonezle birlikte yoğurda eklenir ve tuzu ayarlanır.


Diğer taraftan kerevizin kabuğu soyulur rendelenir ve yoğurtlu sosa hemen eklenip karıştırılır, rendelenir ve bekletilirse kereviz kararır.


Havuç rendelenir ve eklenir (isteğe bağlı olarak).


Servis tabağına alınır, üzeri iri dövülmüş ceviz ve ince ince doğranmış kereviz yapraklarıyla süslenir.Get Adobe Flash player

Not:
Allah'ın bir lutfu olan kereviz, saymakla bitmeyen inanılmaz faydaları olmasına rağmen, maalesef herkes tarafından çok sevilip tüketilen bir sebze değildir.
Ama sarımsaklı yoğurt,  her girdiği salatayı , yemeği, lezzetlendirdiği gibi kerevizin de o herkes tarafından sevilmeyen tadını ve kokusunu almış götürmüş ve  lezzetli bir hale dönüştürmüş.
Üstelik hiçbir ısıya maruz kalmadan pişirilip vitaminleri de gitmeden , ferahlatıcı, rahatlatıcı kereviz sevmeyenleri bile kendisine hayran bırakan bir salata olmuş.
Cevizin de eklenmesiyle lezzetine lezzet katılan kereviz salatasını  henüz yapmamış olanlara şiddetle tavsiye ederim.
Akşam yemeklerinde, çay saatlerinde ,davetlerde yapımı pratik ve kolay stres yaratmayan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir salata…

(Uygulama: 28.01.2010)