Karnıyarık, peynirli makarna ve semizotu salata ile serviste.


Malzemeler:


8 adet patlıcan

300 gr orta yağlı kıyma

1.5 bardak sıvıyağ (1 bardağın  1/3 ‘ü iç malzeme için)

2 adet orta boy soğan

2-3 adet domates

2-3 adet biber

2 baş sarımsak

½ demet maydanoz

Tuz

Karabiber


Yapılışı


Patlıcanların sapları bırakılarak, baş kısmındaki yapraklar temizlenir, uzunlamasına  veya enine  alaca soyulur, boyuna doğru bir tarafından yarılır ve derince bir kap içerisinde tuzlu suda bekletilir.


Öte yandan bir tava içersine kabuklarından temizlenmiş, küp doğranmış soğanlar, kabuklarından ayrılmiş bütün halde diş sarımsaklar,  1/3 bardak sıvı yağ içerisinde sotelenir.


Üzerine biber  küp küp doğranıp eklenerek  1-2 defa çevrildikten sonra  kıyması eklenir, rengi dönüp bir miktar daha kavrulduktan sonra, kabukları soyulmuş küp küp doğranmış veya rendelenmiş domatesler eklenir.


5-10 dk daha böylece kavrulduktan sonra tuzu ve karabiberi eklenir  ve ocaktan indirilir.


Biraz ılıdıktan sonra maydanozlar doğranır eklenir ve karıştırılır.


Diğer taraftan, su içersinde bekletilen patlıcanlar, sıkılarak alınır, havlu kağıt veya bir bez yardımıyla kurulanır.


1-1.5 bardak kadar sıvı yağında patlıcanlar orta ateşte kızartılarak fırınlayacağınız tepsiye dizilir.


Hazırlanmış olan iç malzeme, kızarmış olan patlıcanların kesik taraflarından açılarak eşit miktarda içine doldurulur, tepsiye dizilir.


İç malzemesini  bitirmiş olduğunuz kabın içersine 1.5-2 bardak sıcak su eklenir,  kalan sosla karıştırılıp tepsiye eklenir (istenirse eklenecek suya  1 yemek kaşığı salça ekleyebilirsiniz).


Üzeri kesilmiş domates ve biberle süslenir.


35-40 dk kadar, önceden ısınmış 180 derece fırında  pişirilir.


Afiyetle  yenilir.


Get Adobe Flash player

Dikkat: Karnıyarık, Türk mutfağında hemen hemen her evde  pişirilip zevkle yenen, sofraların baş tacı yemeklerinden biridir.


Önceleri patlıcanın faydasının olmadığı ya da alerjik yapısı dolayısıyla sınırlı tüketilmesi tavsiye edilmesine rağmen Yüce Allah'ın yaratmış olduğu hiç bir şeyin sebepsiz olmaması hikmetince günümüzde bir çok faydasının olduğu anlaşılmaya başlanmıştır.


Yapılan çalışmalarda da görüldüğü gibi, patlıcanın antioksidan içerdiği, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği, diyabete, hiper tansiyona, kansızlığa, karaciğere ve böbreklere iyi geldiği, vucuttaki şişliği aldığı, idrar söktürdüğü, sinirleri yatıştırdığı ve daha bir çok şekilde vücuda faydası olduğu anlaşılmıştır.(Uygulama: 09.08.2009)