Kemik Suyu Çorba (8 Kişilik).


Malzemeler:


500 gr kemik

1.5 litre su


Terbiyesi için:


2-3  diş sarımsak

2 yemek kaşığı yoğurt

1 adet yumurta

3 yemek kaşığı un

1 su bardağı su

½ adet limon suyu

Tuz, karabiber.


Yapılışı:


Düdüklü tencereye konulan parça kemiklerin üzerine, sıcak suyu eklenir ve 30 dk düdüklü tencerede kaynatılır.


Kemikler, tencereden çıkartılır ve üzerindeki etler ayıklanır.  


Et parçaları, didiklenerek yada bıçak yardımı ile minik minik doğranarak tekrar tenceredeki kemik suyunun içerisine atılır ve tekrar orta ısıdaki ocağa konulur ve tuzu eklenir.


Diğer taraftan, derin bir kapta, sarımsaklar dövülür, yumurtası  kırılır, yoğurt, un ve 1 su bardağı su eklenerek, çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir terbiye hazırlanır.


Kaynamakta olan kemikli et suyundan bir kepçe alınarak sosa eklenir(bu işlem terbiyenin, çorbanın içerisinde kesilmemesi içindir)ve bir kepçe yardımı ile terbiyesi  yavaş yavaş kaynamakta olan kemikli et suyuna karıştırılır.


10 dk daha orta ısıdaki ateşte kaynatılır.


Kemikli etiniz yağlı ise ayrıca yağa gerek yoktur, mutlaka yağ salacaktır,  ama hiç yağ yok ise üzerine biraz tereyağı tavlayıp dökebilirsiniz. Çok yağ salar ise sağlık açısından üzerine biriken yağlı kısmı kepçeyle azalta bilirsiniz.


Afiyetle yenilir.Not:


Bu şekilde üzerinde biraz et bırakılmış kemik parçaları bulmak kolay olmuyor, ya kuş başı doğranmış veya diğer şekildeki  pirzola, biftek, rostoluk gibi..  etleri tüketiyoruz.


Genellikle kurban bayramından sonra, biraz etli bırakarak parçalanmış olan kemikleri  ayırarak, mutlaka difrize atar, özellikle çocuklara faydası bakımından bu çorbayı sık sık yaparım.


Evinizde büyükleriniz de var ise özellikle kemik erimesi olan büyükanne ve büyük babalar içinde ideal bir çorbadır.


Ayrıca kasabınızdan veya marketinizden  kuşbaşı ve haşlamalık alacağınız kuzu but veya kolun kemiklerini bu şekilde değerlendirebilirsiniz, kuzu gerdanda kullanabilirsiniz.


Birde  evde benim eşim ve çocuklarım gibi sakatat çorbalardan (kelle, paça, işkembe gibi..) hoşlanmayanlar var ise, hemen hemen aynı tat ve aynı vitamin değerindeki bu çorbayı gönül rahatlığı ile içebilirler.
Get Adobe Flash player(Uygulama: 22.02.2010)