Sosyete mantısı  (et suyu ile demlendirilmiş)



Malzemeler:


750 gr orta yağlı kıyma

1 adet ortaboy soğan

½ demet maydanoz

Tuz, karabiber

1 kg yufka (özellikle yufkacıdan alınmış)

4 su bardağı et suyu veya tavuk suyu



Üzeri için:


2-3 su bardağı kıvamlı yoğurt

2-3 diş sarımsak

2 yemek kaşığı domates salçası veya domates suyu

1 yemek kaşığı kuru nane

2-3 yemek kaşığı tereyağı



Yapılışı:


Orta büyüklükte yayvan bir tavaya kıyma alınır, 2-3 yemek kaşığı sıvıyağı eklenerek, orta ısıda kavrulur, ince yemeklik doğranmış soğan eklenerek bir müddet daha kavrulur, tuzu karabiberi ince doğranmış maydanozu eklenerek karıştırılır ve ocağın altı kapatılır.


Bir adet yufka dörde bölünerek, geniş kınsıma iç harçtan bir miktar konularak gül böreği gibi sarılır.


Diğer yufkalarda aynı şekilde sarılarak devam edilir.


20-25 dk çok kızarmadan yufkalar kuruyana kadar fırında 180 derecede pişirilir.

Fırından çıkan mantıların üzerine bir kepçe yardımıyla et suyu eklenir. 10 dk. Daha 180 derecede et suyunu çekene kadar bekletilir, fırın ısısı kapatılır, fakat mantılar bir miktar daha demlenmesi için kapalı fırında bekletilir(et suyunu çekmesi gerekir).


Pişen ve et suyunu çekmiş mantılar servis tabağına alınır sarımsaklı yoğurt, domates veya salça sosu(salça sosu yapmak için, yağ tavaya alınır kızardıktan sonra salçası eklenir, salçayı da karıştırıp kokusunu çıkardıktan sonra 2-3 yemek kaşığı et suyu veya su eklenir karıştırılarak  kıvamı ayarlanır) ve kuru nane eklenerek servise sunulur.


Afiyetle yenilir.



Not
Sosyete mantısı veya yufka mantısı diye adlandırılan mantının bir çok değişik şekillerde yapıldığı görülmüştür. Burada  benim daha çok sıklıkla yaptığım et sulu olan tarifi paylaşmış bulunmaktayım.
Yukarıda verilen tarif kıymalı olanı, tavuklu olan içinde; 1 kg yufkaya 1 adet bütün tavuk kullanılarak yapılır. Bir bütün tavuk üzerini geçecek kadar suyla pişene kadar haşlanır. Kemiklerinden ve derilerinden ayrılarak didiklenir. Tuz ve karabiberle tatlandırdıktan sonra tarifte anlatıldığı gibi kıyma içi yerine tavuklar yufkalara sarılarak pişirilir. Tarifteki işlem devam ettirilir.
Her iki şekilde de oldukça lezzetli, sarımsaklı yoğurt ve domates sosuyla da tatlandırılınca lezzetine lezzet katılarak yenilen ve çok beğenilen bir lezzet.

Get Adobe Flash player

(Uygulama tarihi:23.04.2011)