Tereyağlı Su Böreği (Peynirli)


Nefis Su Böreği.Malzemeler:


Hamuru için:


4 Bardak un

4 İri yumurta

1 Bardak su

1 Tatlı kaşığı tuz.


İç malzemesi için:


Yarım kilo peynir

Yarım demet maydanoz

1 Bardak yağ (sıvıyağ veya eritilmiş tereyağ - Aralara sürmek için)Yapılışı:


Hamur için hazırlık.
1. Un, yumurta, su ve tuzla özlü bir hamur yoğrulur.Özlü Hamur hazır.2. On beş dakika dinlendirilir.Hamur, 10 eşit parçaya ayrılır


3. On eşit parçaya ayrılıp bezeler yapılır.Açılan Hamur.


4. 40-45 cm. çapındaki tepsiye göre açılır.


tepsiye serilen hamur.


5. İlk açmış olduğunuz yufka tepsiden taşacak şekilde ve kaynatılmadan tepsinin altı yağlanarak tepsiye serilir.


Yufkalar haşlanırken6. Diğer tarafta derin ve geniş bir tencerede bir miktar tuz ve bir tatlı kaşığı sıvı yağ konularak kaynatılan suyun içerisine açmış olduğunuz yufkalar atılır.Bir yanda kaynayan, diğer tarafta soğuk suda dinlenen yufkalar.


7. İki-üç dakika yufkaların pişmesi beklenir, pişen yufkalar bir kevgir yardımı ile kaynayan sudan alınıp ayrıca hazırladığınız soğuk suya (çeşme suyuna) konulur.Kaynayan sudan alınan haşlanmış yufkalar


8. Soğuk suda bir - iki dakika dinlendirilen yufkalar, suyu süzdürülerek alınır.


İç Malzemesi


9. Tepsiye serilir (kaynayan suda veya sudan alıken yufkalar yırtılabilir endişe etmeyin parçalar halinde serebilirsiniz)  ve serdiğiniz her yufkanın üzerleri fırça yardımıyla yağlanır.
10. Beş yufkayı böylece tamamladıktan sonra hazırladığınız peynir (bu su böreğinde koyun ve inek peyniri karışımı kullanıldı) ve üzerine ince kesmiş olduğunuz maydanozlar serpilir.


11. Diğer beş yufka da alt taraf gibi yapılır.En üst yufka haşlanmadan kapatılır


12. Sondaki yufka kaynatılmadan tepsinin en üstüne konulur, üzeri yağlanır ve 200 derece fırında veya ocak üzerinde pişirilir.Ocak üzerinde ateş üzerinde gezdire gezdire altı pişirilir


13. Benim tavsiyem teflon bir tepsi ve kapak ayarlayıp orada pişirmenizdir veya aynı ebatta iki tepsi de kullanabilirsiniz.


Dikkatlice alt-üst edilerek, diğer tarafı da pişirilir


14. Ben almış olduğum hamsi tavasını (kapaklı) su böreği için kullanıyorum.Arada alt taraf kontrol edilir


15. Ocakta pişen (ocak orta derecede açılır cevirerek ve arada bir kaşıkla altına bakılır pişmiş ise kapak tepsiye kapatılır ters çevrilir, kaydırarak tekrar tepsiye yerleştirilir; çevire  çevire diğer tarafı da pişirilir.) Ocakta pişirilerek yapılan tereyağlı Su Böreği gerçekten bir başka güzel oluyor.


Su Böreği Dilimleri
Su Böreği kesilmekteMmmmm. Nefis olmuşDikkat:


Su böreği zor gibi görülen fakat sanıldığı kadar zor olmayan biraz zahmet ve biraz zamanınızı alan bir börektir.

Yufkaları açma konusunda problemleriniz varsa, bu durumda merdane kullanmanızı tavsiye ederim. Çok büyük bir tepsiye yapmıyorsanız, merdaneyle 20-25 cm kadarını açar, daha fazla büyütmek için oklava kullanabilirsiniz.

Zamanınızı ayırır ve yukarıda yapmış olduğum bu tarifi uygularsanız hem zor olmadığını görecek hem de sonuçta böyle lezzetli bir böreği yapmış olmanın keyfiyle mutlu olacaksınız.

Yakınlarınız da ‘’Vayyy! Sen gerçekten su böreği yapabiliyorsun deyip şaşıracaklar.’

Biraz cesaret...