Sarmaşık (Acı Ot diye de bilinir)
Malzemeler1 demet (1  kg) sarmaşık

2 adet soğan

3 adet orta boy yumurta

¼ su bardağı zeytinyağı

Tuz.Yapılışı


Dağlara çıkıp da toplama şansınız yoksa,(Ege ve Akdeniz kıyılarında) mevsiminde  rahatlıkla semt pazarlarında da bulabilirsiniz.


Sarmaşıklar yıkanır ve kibrit çöpü uzunluğunda kırılarak doğranır, kırılırken çıt çıt sesini duymanız lazım eğer duyulmuyor ise o kısım kartlaşmış demektir ki o kısmı pişirilmez.


Soğanlar kabukları soyulur, yemeklik doğranır ve zeytinyağın da sotelenir.


Doğranmış sarmaşıklar eklenir kısık ateşte, kapağı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar kavrulur.

Yumurtalar kırılır, pişirilir ve afiyetle yenilir.


(bu şekilde pişirmede sarmaşıklar sert gelirse sotelenmeden önce 5-10 dk haşlanabilir.)Not:

Manisa  ve İzmir civarındaki köylüler tarafından dağlardan toplanılarak semt pazarlarında satılan, bizim sarmaşık diye bildiğimiz, internette araştırma yaparken isminin aynı zamanda acıot olduğunu öğrendiğim bitkinin,  Akdeniz kıyıları  ve özelikle bodrum civarlarında da bilindiğini ve oldukça çok tüketildiğini söyleniyor.

Aynı zamandada tıp dünyası tarafında kansere karşı olan etkisi araştırılıyor.
Haşlanarak, zeytinyağı ve limonla tadlandırılarak yenildiğinde ağza acımtırak bir tat bırakabiliyor fakat soğanla kavrulup sotelendiğinde acımsı  tadı gidiyor.

Küçüklüğümden beri alışkın olduğumdan mıdır  bilmem, çok severek yediğim bir bitki(sağolsun anneciğim toplayıp kargoyla göndererek  veya derin dondurucuya atarak mutlaka benim tatmamı sağlar. Yoksa bizim buralarda bulmak imkansız).


Get Adobe Flash player(Uygulama: 20.03.2010)