Zeytinyağlı Kapuska YemeğiMalzemeler:


1 kg lahana

2 adet ortaboy kuru soğan

1/3 bardak zeytin yağı yağ

1/3  bardak pirinç yada bulgur

Tuz, kırmızı biber


Yapılışı:


Orta boy bir lahana yarısı veya 1/3 lahana evdeki kişi sayısına göre eksiltilir veya arttırılır, kalın sap kısımlarından ayıklanır ve şeritler  halinde ince ince doğranır, yıkanır ve bir süzgece konularak sularından süzdürülür.


Orta ısıda yayvan bir tencereye( pilav tenceresi gibi) veya tavaya, sıvıyağ alınır soganlar küp küp doğranır (bu arada evinizde bulursa kuru biber,kuru acı biber kulanırsa lezzeti artar).


Kokusu çıkıp aromasını salana kadar kavrulur.


Hazırlanmış lahanalar eklenir, lahanalar sinip kendi suyunu salana kadar kısığa yakın orta ısıda bir iki defa karıştılır.


Lahanalar kendi suyunu saldığı zaman pirinç yada bulguru (ben bulgur kullanıyorum), tuzu ve kırmızı biberi eklenir .


Suyunu çekene kadar kısık ateşte 15-20 dk pişirilir(ayrıca su kullanılmaz).

Servis tabağına alınır, limon sıkılarak yenilir.


Acılı ve ekşili kapuskanın tadına doyum olmaz.


Get Adobe Flash player

Dikkat:


Sevdiğimiz sebze yemeklerinden biri daha, kapuska genelde zeytin yağlısının yanın da, kıymalısıda yapılır. Kıymalısını yapmak isterseniz soğanın kavrulma aşamasında bir miktar kıyma 100-150 gr kadar ve bir yemek kaşığı salça ekleyip diğer işlemlere aynı devam edebilirsiniz.

Askerlik yaparken çok tükettikleri için genelde erkekler tarafından fazla sevilmez, eşiniz kapuska seviyorsa şanslısınız demektir , sevmiyorsa  evde kolay kolay pişmez sizde bu lezzetli sebzeden mahrum kalırsınız.
(Uygulama Tarihi: 08.12.2009)