Pazı SarmasıPazı sarması, ekşili hardal salatası ve tava yoğurdu ile serviste.


Malzemeler:


1 demet pazı (500 gr.)

1 bardak pirinç

½ demet maydanoz

1 adet  soğan

1 yemek kaşığı salça

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı nane

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay bardağı zeytinyağı (1/2’si üzerine)

1 çay kaşığı şeker

1.5 su bardağı suYapılışı:


1. Pazıların sap kısımları kesilir, yaprak kısımlarının  suda güzelce yıkanır, üzerine kaynamış su dökülür ve 5 dakika bekletilir.


2. Diğer taraftan  bir bardak pirinç ayıklanıp yıkanır, içerisine  diğer malzemeler eklenir ve güzel bir sarma içi harcı hazırlanır.


Pazı sarmaları pişmeye hazır


3. Yumuşamış olan pazı yapraklarının damarları,sağından ve solundan kesilerek çıkartılır. Böylece yaprak ikiye ayrılmış olur. Bir parçasının uç kısmına hazırlanmış içten bir tatlı kaşığı kadar konulup üçgen(muska) şeklinde sarılır ve tencereye sıralanır, üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı,1 çay kaşığı şeker  ve  1.5 su bardağı su eklenip, üzerine uygun bir porselen tabak sarmaların dağılmaması için kapatılır.Tabak kapatılmış durumda


4. İlk önce orta sonra kısık ateşte pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir.Pazı sarmaları pişmiş durumdaPazı Sarmaları, hardalın arkasından bakmakta.Dikkat:

Pazı yaprakları damarlarının aksine çok narindir suda haşlarsanız erir, 5 dk. sıcak suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Yapraklar sarılırken şekli bozuk diye üzülmeyin (Şule arkadaşımın hoşuma giden deyimiyle) onlar birbirinin ayıbını örter.