Özel Günler Nurhayat'ın 40 Yaş Duası

40 yaş duasıDeğerli arkadaşım Nurhayat’ın 40 yaş duası için hazırlanan  programına katılmak nasip oldu. Daha önce arkadaşlar arasında isminin  kıymetle zikredildiği ve benim merak ettiğim Hümeyra Hocahanımın bizzat bulunduğu ve  bizlere 40 yaşın öneminin anlatıldığı, nezih bir ortamda  yine kıymetli misafirlerin de teşrif ettikleri program çok etkileyici idi.


Hümeyra Hocahanımın anlatımlarından da öğrendiğim kadarıyla 40 yaşının insan hayatındaki önemini sizlerle de paylaşmak istedim.


Kırk yaşı insanın maddi manevi, akli ve bedeni tam olgunluğa yani kemâla eriştiği , birikim ve donanıma sahip olduğu yaş olarak anlatıldı.


Kırk yaş ortalama insan ömrünün yarısı olduğundan bu yaşa gelmiş insanlar geçmişindeki birikimlerle hareketle, geleceğe yönelik hazırlıklara daha yoğun bir şekilde yönelirler.


Bazılarında bu çağdaki sorgulama ve kararsızlık, çeşitli bunalımlara da sebeb olabilir.


Bu yüzden kırk yaş sendromu, kırkından sonra  azma gibi terimler hayatımızda yer almıştır.


İnsan genelde kırk yaşına basınca çocukları yetişmiş olur acısıyla ve tatlısıyla anne ve baba olmanın ne demek olduğunu anlarlar.


Sevgili Peygamberimize (SAV) ve pek çok  peygamberlere, peygamberlik kırk yaşından sonra gelmiştir.


Pek çok ilim adamı kırk yaşından sonra eser yazmaya başlamıştır.


Rabbimizin bize öğrettiği dualar son derece kapsamlı, anlamlı ve yerli yerince kelime ve cümlelerden oluşmuştur. İlahi dualar kabul edilmeye en yakın dualardır. Bu yüzden onlardan çokça yararlanılmalıdır.


İşte ayetlerde(Ahkâf -15) geçen özellikle kırk yaşında okunması tavsiye edilen, alimlerin özellikle çocukları yaramaz anne babalar tavsiye ettikleri metinler;


Kırk yaş duası


‘Biz insana anne babasına güzel muamele etmesini emrettik. Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımış ve nice güçlüklerle doğurmuştur. Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer. Nihayet insan gücünü kuvvetini bulup daha sonra kırk yaşına gelince,’’ Ya Rabbi ‘’ der.’’ Gerek bana gerek anne babama lütfettiğin nimetlerine, şükür yoluna beni sevk et. Senin razı olacağın makbul ve güzel iş yapmaya beni yönelt ve bana Salih, dine bağlı, makbul nesil nasip eyle! Rabbim! Senin kapına döndüm ben sana teslim olanlardanım.’’

İşte biz onların yaptıkları en güzel işlerini, taatlerini kabul edip günahlarını affedeceğiz. Bunlar cennetlikler arasındadırlar. Bu onlara söz verilen gerçek bir vaaddir.


Aynı dua çok az bir farkla Süleyman Aleyhisselam duası olarak ta bildirilmektedir.


Duadan sonra marifetli arkadaşımın hazırladığı ve açık büfe olarak sunulan yiyeceklerle, gelen misafirlere güzel bir ziyafet verildi.


Manevi sohbetlerin, samimi muhabbetlerin bulunduğu dua programı herkesin manevi kazanımlarıyla mutlu bir şekilde ayrıldıkları güzel bir gün olarak maziye geçti.
Get Adobe Flash playerUygulama: 14.04.2020