Madımak YemeğiMalzemeler


1 kg madımak

2 adet ortaboy kuru soğan

¼ su bardağı zeytinyağı

1.5 yemek kaşığı salça

1 kahve fincanı pilavlık bulgur

Tuz


Yapılışı


Madımaklar ayıklanır, bol suda yıkanır, ince ince doğranır.


Tencerede zeytinyağında soğanlar sotelenir, salçası eklenir karıştırılır rengini salınca, madımaklar eklenir.


2-3 dk karıştırdıktan sonra bulguru ve üzerine çıkacak kadar sıcak suyu eklenir, tuzu atılır ve tencerenin ağzı kapatılarak suyunu çekene kadar pişirilir.


İster üzerine limon sıkıp limonlu, isterseniz yoğurtlu olarak,


Afiyetle yenilir.Not


Ankara’nın Hasayaz köyünden gelen madımaklara çok sevinmiştim, daha önce ismini duyduğum  merak ettiğim, fakat  hiç pişirmediğim ve yemediğim için, ilkönce neyapacağımı bilemediğim madımaklar…..


Nasıl temizleyeceğimi  bile henüz bilemiyordum, bir bezin üzerine döküp içine karışmış yabani otlardan ayıklamaya çalıştım neredeyse bir saatimi aldı. Bu aradada bu  minik minik otların nasıl sabırla toplandığını düşünüp halime şükrettim. Sonra bol suda kumlarından ayıklayana kadar yıkadım.


İnce ince doğramamı söylemişlerdi, tahtanın üzerine alıp doğramaya çalıştım, küçük küçük olduklarına bakmayın oldukca sert bir damar yapısı vardı, doğrama işlemi bitene kadar bende bittim.


Yani görüldüğü gibi değilmiş, alttarafı bir ot kavurması deyip geçmeyin, toplaması, ayıklaması ve doğraması oldukca zahmetli.


Bilenler bize zeytinyağında sotelememizi söylemişti bende aynen dediği gibi bir adette soğan ekleyerek zeytinyağında soteledim.


Otsever biri olarak gerçekten çok lezzetliydi. Hatta bir kısım kavrulmuş madımakların ayırıp üzerine yumurta kırıp sabah kahvaltısında tadına baktık gerçekten oda çok lezzetliydi.


Ertesi gün, bir arkadaş toplantımızda sevgili arkadaşım Sırma yemeğini yapıp getirmiş , yani bukadar olur bir gün içerisinde madımağın üç çeşit şekilde pişirilmiş halinden yedim, dediğim gibi otsever biri olarak hepsi bana çok lezzetli geldi.


Geneldeİçanadolu bölgesinde buluna bilen bu bitkiyle, eğer toplama veya bir pazarda karşılaşma şansınız olursa, biraz zahmetinide göze alarak yukarıdaki tariflerden birini yapmanızı öneririmGet Adobe Flash player
(Uygulama Tarihi: 23.03.2010)