Keşkek

Malzemeler:


½ kg dövme buğday

½ kg  kuzu eti veya dana eti veya tavuk eti

100 gr tereyağ

1 tatlı kaşığı kırmızı biber

Tuz


Yapılışı


Bir gece önceden Buğdaylar ayıklanır yıkanır üzerine iki katı olacak kadar (1  litre) su ile tencereye koyulur,  kaynamaya başlayınca altı  kapatılır bekletilir.


Ertesi gün  kabarmış buğdayların üzerine eti (daha çok yağlı kemikli kuzu veya keçi eti kullanılır, dana ve tavuk etiylede yapıla bilir), üzerine 3-4 parmak çıkacak kadar suyu ve tuzu eklenir, düdüklü tencerede kaynamaya başladıktan sonra  45-50 dk kısık ateşte kaynatılır eğer kemikli et konulduysa kemikler ayıklanır, kemikli et kullanırsanız , kemikli eti ayrıca haşlayıp suyunu süzgeçten geçirdikten sonra etiyle birlikte buğdaylara ekleye bilirsiniz,  et suyu ilave edilerek lapa kıvamına getirilir, biraz zahmetli yorucu olabilir ama sonucun cok lezzetli olacağına inanabilirsiniz.


Buğdaylar ezilmeli ve etler içinde kaybolmalıdır.


Ezilen yani dövülen, kıvama gelmiş buğdaylar servis  tabağına alınır.


Üzerine tereyağ ve kırmızı biber tavlanır dökülür.


Afiyetle yenilir.


Get Adobe Flash player


Dikkat :
Tarifini vermiş olduğum keşkek  Egelilerin ve özellikle Sancaklı yörüklerin yaptığı bir tariftir. Genelde düğünlerde yörüklerin, kazanlarda kaynatarak, bir kazana bir kuzu veya özellikle keçi eti gelecek şekilde hazırlanarak yapılan başlıca yemeklerindendir.
Düğünlerde Hanımlar buğdayı,  eti kaynatır hazırlarlar, erkeklerde büyük tahta kaşıklarla döverek, (eti buğdayın içinde lif lif olana kadar ezerek )hanımlarına yardımcı olurlar, mis gibi kokan katkısız köy tereyağınında katkısıyla tadına doyulmaz bir yemek olur.
Bu besleyici , doyurucu, lezzetli yemeği elimden geldiği kadar evde misafirlerime yapmaya çalışırım ve oldukca beğenilerek yenilir.
(Uygulama: 08.11.2009)