Lor dolması


Malzemeler:


1  kg pazı yaprağı

½  kg lor peyniri

1.5 su bardağı pilavlık bulgur

2.5 bardak sıcak su

1 tatlı kaşığı kırmızı biber

1 su bardağı kaymak veya krema

TuzÜzeri için:


1 su bardağı süt

½ su bardağı kaymak veya kremaServis için:


2 su bardağı yoğurt

2 yemek kaşığı tereyağıYapılışı:


Küçük bir tencereye bulgur ve kaymak alınır sıcak su eklenerek, suyu çekene kadar pişirilir, pişen pilav ocaktan alınarak, kapağı kapalı şekilde demlendirilir, ve daha sonra kapağı açılarak soğutulur.


Ilıyan pilava lor, biber ve tuz eklenerek harmanlanır.


Pazılar saplarında kopartılır, yaprak kısımlarının üzerine sıcak su eklenerek, 2-3 dk bekletilir ve yumuşaması sağlanır.


Hazırlanan iç malzemesi pazı yapraklarından teker teker alınarak irice sarılır, tencereye dizilir.


Üzerine bir su bardağı süt ve ½ su bardağı kaymak veya krema eklenerek, ağzı kapalı bir tencerede, 10-15 dk kısık ateşte sütü çekene kadar pişirilir(istenirse bir fırın tepsisine dizilerek 180 derecelik fırında sütü çekene kadar 15-20 dk fırınlanabilir, ama yörede daha çok tencerede pişirilen tercih edilir).


Sıcak servise hazırlanır.


Arzu edilirse üzerine çırpılmış yoğurt ve tereyağ tavlanır.Not:

Aslında yörede evelik yaprağına sarılarak yapılan, Erzurum yöresine ait olan bu yemek, bir Erzurum gelini olan Suna arkadaşımın rahmetli  kayınvalidesinden  öğrendiği, bize hiçbir değişime uğramadan aynen aktarmış olduğu lezzetlerdendir.
Bu yemeği akşam davetlerinizde et yemeklerinin yanında arasıcak olarak servis yapabileceğiniz gibi ikindi çaylarınızdada ikram menülerinde rahatlıkla yerini alıp, sizi memnun edecek bir lezzet olarak düşünebilirsiniz.
Biraz kalorili fakat çok güzel vede değişik bir lezzet…

Get Adobe Flash player


(Uygulama tarihi:02.03.2011)